Kontrolní hláešení od 1.1.2016 - potřebujete jednoduchou jednorázovou pomoc?

17.12.2015 23:50

Vážení drobní plátci DPH, od 1.1.2016 budete mít další povinnost, tzv. Kontrolní hlášení. Pokud nevíte co s tím, volejte, poradím Vám, první hlášení můžeme udělat spolu a dále to zvládnete, není to nic těžkého. Fakt ne :-) 

Jen je překvapivé, že zákon platí od roku 2014 a teď všichni žasnou a na poslední chvíli se to snaží zablokovat... co dodat? Kocourkov...

 

Od 1.1.2016 Vás zákonodárci obdařili další administrativní povinností (asi ve smyslu slibovaného snižování administrativní zátěže). Takže o co jednoduše řečeno jde?

Od 1.1.2016 se bude muset na finanční úřad kromě přiznání k DPH a Souhrnného hlášení (zahr.obchod) podávat ještě Kontrolní hlášení (jen hlášení u přenesené daně tuzemské tímto novým nástrojem odpadlo, bylo zrušeno).

V rámci kontrolního hlášení se na FÚ bude hlásit toto:

U plnění tuzemského, u dokladů nad 10.000 Kč, v případě, že se jedná o "podnikatele" -> DIČ dodavatele či odběratele (ať už DIČ pro DPH nebo DIČ pro ostatní daně), číslo faktury (v alfanumerickém formátu), datum, základ a příslušná daň

Ve speciálních případech, jako je tuzemská přenesená DPH třeba ještě kód plnění a když se bude uplatňovat DPH po částech, tak příznak krácení. V případě, že budete nakupovat od neplátce nebo prodávat neplátci, se bez ohledu na částku nic takového neděje a částka se uvádí souhrnně za všechna plnění.

 

Pro klienty: 

Jako Vaše účetní se o vše postarám. Od Vás budu potřebovat jediné, při všech nákupech na fakturu (tj. nákup nad 10 tis. Kč, netýká se paragonů) pečlivě hlásit své DIČ a při prodeji na fakturu pečlivě vyžadovat od zákazníka, aby Vám své DIČ poskytl. 

Co se stane, když DIČ nebude ….

Při nákupu na fakturu, tj. při nákupu čehokoliv nad 10.000 Kč nenahlásíte prodávajícímu DIČ, nebudu smět uplatnit DPH, resp. budete muset žádat opravu nebo čelit výzvě FÚ. Dosud tato povinnost byla také, ale moc se to neprožívalo.

A stejně to je u prodeje, pokud vystavíte zákazníkovi fakturu a neuvedete na ní jejich DIČ, zákazník „přijde“ o DPH, resp. bude po Vás chtít opravu, resp. budete čelit výzvě FÚ.

Takže jak vidíte, pro malé firmy se nejedná o nic tragického a hysterie vytvářená mnohými rádobyznalci je zbytečná. (Spravedlivě nutno přiznat, že u velkých firem, které mají velké množství faktur a zejména zahraničních faktur, to malér je, zejména z časového hlediska. Plnění podléhající DPH v režimu reverse-charge se hlásí kompletně, bez ohledu na částku, a dostat z dodavatelů z EU např. jejich DIČ je často a kupodivu dost problém, dostat všechny doklady do účtárny včas také bývá problém (zahr.R-CH se totíž týká vybraných služeb z celého světa). Hysterii ohledně možné obchodní špionáže při „úniku“ dat také nějak nemůžu pochopit a snažila jsem se. Snad jen jisté a zřejmě nepříjemné „zprůhlednění“ obchodních vazeb …. Ale nevím, asi nejsem správný špion :-) ).

Jediná poněkud nepříjemná věc tu přeci jen je. Opět se zákonodárcům povedl drobný nesoulad a původní 5denní „bezpečnostní lhůta“, která je platná pro standardní přiznání k DPH, pro Kontrolní hlášení neplatí. Tj. Kontrolní hlášení musí být podáno nejpozději 25. dne následujícího měsíce a to výhradně elektronicky (to však neznamená, že musíte mít všichni datové schrány, stačí použít EPO). Pokud se zpozdíte byť o den, automaticky jste povinni zaplatit pokutu 1000 Kč ihned. A další vysoké a nemilosrdné pokuty mohou následovat.

Mnoho užitečných a kupodivu smyslupných informací lze najít na www.financnisprava.cz 

 

—————

Zpět